Zobacz co oferujemy
możliwość odstąpienia od umowy do 14 dni bezpłatna dostawa od 200 zł bezpieczne płatności Tpay 20 zł na pierwsze zakupy szybka dostawa Trusted shops

5 powodów, dla których swetry z wełny merino będą stanowić najlepszy element Twojej garderoby

Zarówno w sklepie Eleganckiego Pana, jak i na naszym blogu, znaleźć można sporo informacji o wełnie merino. To dlatego, że surowiec ten świetnie sprawdza się w produkcji wysokiej jakości odzieży, którą staramy się oferować. Surowiec ten używany jest do produkcji nie tylko swetrów, ale i skarpet, bielizny oraz w zasadzie każdej części odzieży. To dlatego, że jest on wysoce wszechstronny. W dzisiejszym artykule możemy wymienić co najmniej 5 powodów, dla których swetry z wełny merino mogą stanowić najlepszy element Twojej eleganckiej garderoby!

1. Swetry z wełny merynosów są oddychające i termoregulacyjne

Swetry z wełny merino są przewiewne i oddychające, co stanowi ich ogromną i nie tak często spotykaną zaletę. Coraz rzadziej sięgamy po odzież wykonaną z poliestru. Na chłodniejsze miesiące poszukujemy odzieży, która oprócz zapewniania nam ciepła, nie będzie powodowała przegrzania organizmu. Do takiej sytuacji może dochodzić podczas noszenia gorszej jakości dzianiny ze sztucznych materiałów. Poliester nie pozwala naszej skórze oddychać, nie współpracuje z naszym ciałem tak, jak robią to materiały naturalne, takie jak wełna merino.

Dlaczego swetry z wełny merynosów odznaczają się tak wyjątkowymi właściwościami? Przede wszystkim ogromne znaczenie ma fakt, iż merynosy to zwierzęta, które przystosowały się do życia w zmiennych i trudnych warunkach. Włókna ich sierści posiadły umiejętność termoregulacji ze względu na ciągle zmieniające się warunki atmosferyczne. Merynosy całe życie muszą radzić sobie w skrajnie niskich i skrajnie wysokich temperaturach. Ich sierść ma za zadanie pomóc im dostosować się do tak trudnych warunków. Gdy jest zimno, włókna wykorzystują pochłanianą wilgoć do zapewnienia ciepła. Gdy robi się natomiast gorąco, odprowadzają wilgoć na zewnątrz, zapewniając uczucie chłodu.

sweter z wełny merino - stylizacje

2. Wełna merino to miękkość i delikatność

Wiele osób nie decyduje się na korzystanie ze swetra wełnianego w obawie przed nieprzyjemnym uczuciem drapania i gryzienia. Wełna merynosów nie gryzie, wręcz przeciwnie – jest bardzo delikatna i przyjemna w dotyku. To ogromna zaleta, której brakuje wielu swetrom wełnianym. Swetry merino są wyjątkowo miękkie, ponieważ włókna merynosowych włosów są bardzo cienkie i delikatne. Zależnie od grubości włóczki, możemy zaopatrzyć się w cieńsze bądź grubsze swetry męskie. Materiał, który powstał z wełny merynosów, może być naprawdę cienki i wykorzystany do stworzenia np. bielizny. Niezależnie jaki rodzaj odzieży wybierzemy, czy będzie grubszy, czy cieńszy – jeśli zostanie wykonany z wełny merino – mamy pewność miękkości i przyjemnego dotyku.

 

3. Luksusowe swetry z wełny merynosów

Wełna merino jest materiałem luksusowym. Wynika to zarówno z tego, iż jest ona niezwykle jakościowa, jak i z samego faktu, że hodowla merynosów nie jest szczególnie prosta. Merynosy to owce, które występują w górzystych terenach Nowej Zelandii. Dobrej jakości wełna merino to taka, która pochodzi od zwierząt hodowanych w idealnych warunkach. Hodowla wolna od okrucieństwa (np. mulesingu) oraz dbanie o owce i ich wełnę, sprawia, że otrzymywane włókna są wyjątkowo cienkie i aksamitne.

Napotykając tanie ubrania wykonane z wełny merino, powinniśmy mieć świadomość tego, że mogła być ona pozyskana przy pomocy taniej siły roboczej. Bardzo prawdopodobne jest również, że same owce nie miały zapewnionych najlepszych warunków. W niektórych hodowlach na merynosach stosuje się zabieg zwany mulesingiem. Wykonuje się go w celu zapewnienia większej higieny owcy. Polega on na wycięciu płata skóry z tylnej części merynosa. Robi się to po to, aby zapobiegać rozwojowi bakterii. Jest to jednak niepożądana praktyka, która nie tylko oznacza stres i cierpienie zwierzęcia, ale i gorszą jakość wełny.

Utrzymywanie zwierząt w czystości, która zapobiegnie rozwojowi bakterii, jest zdecydowanie bardziej pracochłonne, co oczywiście oznacza zwiększenie kosztów produkcji oraz samego towaru w sklepach. Swetry męskie od Profuomo wykonane z wełny merino i dostępne w sklepie Eleganckiego Pana w wielu przypadkach powstały z surowca pozbawionego wykorzystania mulesingu. To dlatego, że Profuomo stara się być marką jak najbardziej zrównoważoną.

sweter z wełny merynosów

4. Naturalne – najlepsze dla skóry

Naturalne materiały są o wiele lepsze od sztucznych. Je natomiast poznamy po skłonności do elektryzowania, ale i powodowania podrażnień. Wełna merino, tak jak inne naturalne materiały, jest dla naszego ciała neutralna. Z tego właśnie względu istnieje raczej niewielkie ryzyko powstawania reakcji alergicznych po kontakcie z naturalnym materiałem.

Naturalne, wysokiej jakości materiały takie jak wełna merino to również dobry wybór ze względu na dobro naszej planety. Sweter wykonany z dobrej wełny przy odpowiednim użytkowaniu może posłużyć nam przez lata. Znacząco minimalizuje to zużywanie kolejnych i kolejnych tkanin, które lądują na śmietniku. Dodatkowo nie przyczyniamy się do wytwarzania jeszcze większej ilości sztucznych materiałów, które wyrzucane zaśmiecają nasze środowisko. Naturalna moda to temat, który staje się coraz istotniejszy dla marki Profuomo, której swetry z bawełny organicznej czy wełny merino znajdują się w sklepie Eleganckiego Pana.

 

Czytaj także: Odzież z recyklingu, czyli moda na zero waste, która ratuje naszą Planetę

 

wełna merino na sweter

5. Wełna merino jest higieniczna

Swetry z naturalnych materiałów takich jak wełna merino są bardzo higieniczne. Można powiedzieć, że poniekąd samoistnie się czyszczą, ponieważ naturalnie zostały do tego przystosowane. Dodatkowo materiały naturalne bardzo często odznaczają się wysoką higroskopijnością. Swetry z wełny merino pochłaniają pot i odparowują go. Nie stwarzają więc środowiska odpowiedniego do rozwoju bakterii.