Zobacz co oferujemy
możliwość odstąpienia od umowy do 14 dni bezpłatna dostawa od 300 zł bezpieczne płatności Tpay 20 zł na pierwsze zakupy szybka dostawa Trusted shops

Odzież z recyklingu, czyli moda na zero waste, która ratuje naszą Planetę

17.05.2021
Bycie eko wchodzi do "mody” dosłownie i w przenośni. Możemy z całą pewnością stwierdzić, że to jeden z bardziej przydatnych i pozytywnych trendów, jakie w ostatnim czasie nas wszystkich opanowały. Ubrania zero waste stają się coraz popularniejsze, a świadomość ludzi na całym świecie na temat ilości generowanych odpadów wciąż rośnie. Coraz częściej decydujemy się na produkty wielorazowe, zmniejszamy zużycie plastikowych toreb, przenosimy się z samochodu na rower… ale na jakiej zasadzie działa moda zero waste? Śpieszymy z wyjaśnieniem.

Moda zero waste – co to znaczy?

Moda zero waste jest wielopłaszczyznowa – możemy ją wprowadzać, podejmując różnego rodzaju działania. Cel jest jeden - ochrona środowiska, ludzi i zminimalizowanie ilości generowanych śmieci. Aby żyć zgodnie z tą ideologią, możemy szyć samodzielnie ubrania, decydować się na odzież z drugiej ręki albo dokonywać świadomego zakupu nowych ubrań z recyklingu, oferowanych przez coraz większą ilość marek odzieżowych. Tak jak wspomnieliśmy moda zero waste  jest wielopłaszczyznowa dlatego oprócz decydowania się na ubrania przetworzone, powinniśmy także stawiać na jakość nabywanych produktów. Wszystko po to, aby ograniczyć ilość używanych ubrań do minimum i tym samym nie generować coraz to większej ilości zużytych tkanin. Droga do minimalizmu w szafie dla wielu osób może nie być łatwa. Nie mniej, decydując się na ten krok, dokładamy cegiełkę do polepszenia stanu naszego środowiska.

Odzież z recyklingu – dlaczego warto?

Decydując się na kupowanie coraz to nowszych (często takich samych) ubrań, wyrzucanie „starych”, znowu kupowanie nowych, wpadamy w błędne koło, które generuje powstawanie piętrzących się gór tkanin na wysypiskach. Możemy zatem wybrać produkty wykonane z dobrej jakości materiałów lub ekologiczną odzież. Tym samym nie tylko nadajemy drugie życie zużytym przedmiotom, ale i inwestujemy w coś, co jest na tyle "porządne", że nie będziemy chcieli za chwilę tego zwrócić. 
Warto również pamiętać, że dzisiejsza odzież w znacznej większości produkowana jest z materiałów syntetycznych. Ich nadmiar zaśmieca naszą planetę. Jednym ze sposobów na zniwelowanie tego problemu jest jego przetworzenie.  Dobrej jakości ubrania z recyklingu, do których stworzenia zostały użyte butelki, to skuteczny sposób na stopniowe zmniejszanie ilości śmieci.  

Ubrania etyczne a zero waste

Decydowanie się na odzież pozyskiwaną z recyklingu pozwala nam nie tylko robić krok w kierunku życia zero waste, ale i dokładać wszelkich starań do tego, aby postępować etycznie. W ramach przemysłu odzieżowego rocznie 1,2 mld ton gazów cieplarnianych jest wypuszczanych do naszej atmosfery. Dlatego warto dokonywać zakupów w sposób świadomy i decydować się na marki, które podejmują działania, mające na celu tworzenie mody eko.
Jedną z nich jest Profuomo, która stara się tworzyć produkty wolne od okrucieństwa wobec ludzi, zwierząt i naszej planety. Marka ta jest członkiem AMFORI Business Social Compliance Initiative (BSCI), czyli platformy biznesowej działającej na rzecz poprawy warunków pracy w ramach globalnego łańcucha dostaw. Jest to krok w kierunku pozyskiwania ubrań etycznych. Z tego też powodu mamy dostęp do coraz większej ilości ekologicznych ubrań od Profuomo. Warto zwrócić uwagę  m.in. na koszule męskie tej marki, które zostały stworzone z bawełny z recyklingu albo kamizelki i kurtki puchowe z wypełnieniem stworzonym z przetworzonych butelek PET

Ekologiczna bawełna 

Gdy myślimy o ubraniach w duchu zero waste, to nie sposób pominąć znaczenia bawełny organicznej. Pochodzi ona z ekologicznych upraw, które są wolne od chemicznych i szkodliwych substancji. Co to oznacza?
Odzież, która do nas trafia, jest bezpieczna – brak wykorzystania substancji chemicznych przekłada się na zmniejszone ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych oraz na zdecydowanie przyjemniejszy dotyk bawełny,
Uprawa ekologiczna jest bezpieczniejsza dla środowiska i ludzi na niej pracujących – chemikalia nie dostają się do wód, gleby oraz nie zatruwają ludzi, którzy uprawiają bawełnę,
Odzież, która do nas trafia, jest lepszej jakości – odzież ekologiczna z bawełny, która nie jest poddawana chemicznym środkom, jest trwalsza, wytrzymalsza i milsza w dotyku.

Jak wygląda produkcja odzieży z recyklingu?

Firmy odzieżowe, którym nie jest obojętny stan naszego środowiska próbują wielu sposobów na tworzenie ubrań zero waste. Wspomniane powyżej wypełnienia odzieży wierzchniej powstałe z butelek PET, to tylko jeden z lepszych pomysłów na wykorzystanie śmieci do produkcji odzieży. Puch Thermore ECOdown, który powstaje z zużytych butelek, zapewnia ciepło i w pełni zastępuje puch naturalny pozyskiwany ze zwierząt. Jest to krok w kierunku zmniejszenia ilości otaczających nas śmieci i ograniczania korzystania z produktów odzwierzęcych. Do produkcji ekologicznych ubrań z tkanin naturalnych w duchu zero waste wykorzystuje się także inne, wyrzucone ubrania o dobrym składzie. 

Jak wprowadzić minimalizm w szafie?

Nasz nadmierny konsumpcjonizm nakręca rynek, który musi sprostać oczekiwaniom klientów. Idea ubrań zero waste nie polega jedynie na tym, aby wyrzucać jak najmniej tekstyliów, ale i na tym, aby nowo zakupiona odzież była etyczna, stworzona z materiałów wysokiej jakości i aby była praktyczna. Zwrócenie uwagi na te aspekty to część drogi do minimalizmu w szafie. Tutaj ogromną rolę odgrywają nasze świadome, przemyślane zachowania. Uporządkujmy więc kwestię tego jak wprowadzić minimalizm w szafie:
  1. Sprawdźmy, czy wszystko, co jest w naszej szafie, nosimy. Jeśli nie, to oddajmy takie ubrania potrzebującym, nie wyrzucajmy ich na śmietnik!
  2. Sprawdźmy, co już mamy a czego nam brakuje. Minimalistyczna szafa powinna nam oferować wszystko, czego potrzebujemy, ale w rozsądnej ilości. Zamiast pięciu koszul, możemy ograniczyć się do dwóch, ale dobrych jakościowo.
  3. Wybierajmy dobrej jakości odzież z recyklingu. Aby minimalizm miał sens, nie możemy non stop pozbywać się zużytych ubrań i kupować nowe.