Zobacz co oferujemy
możliwość odstąpienia od umowy do 14 dni bezpłatna dostawa od 200 zł bezpieczne płatności Tpay 20 zł na pierwsze zakupy szybka dostawa Trusted shops

Strój dla Pana Młodego – 8 najważniejszych dodatków do garnituru ślubnego

04.05.2021

Mimo że mogłoby się wydawać, iż to garnitur ślubny jest najważniejszym elementem stylizacji Pana Młodego, to warto pamiętać także o dodatkach, które mają ogromny wpływ na całą stylizację. Odpowiednio dobrane akcesoria są elementem niezbędnym w męskiej stylizacji ślubnej. Mają również spore znaczenie ze względu na to, że mogą albo „podbić” ślubny i elegancki charakter garnituru, albo go… zniszczyć.

  1. Muszka lub krawat ślubny

Mucha męska lub krawat, to niezbędne dodatki do garnituru ślubnego. Zazwyczaj wybór między jednym a drugim jest wręcz konieczny, chociaż często bywa także trudny. Zastanawiając się, czy najlepszym rozwiązaniem będzie muszka, czy krawat na ślub, powinniśmy najpierw spojrzeć na swój garnitur. Jeśli chcemy ubrać smoking, to zdecydowanie jedynym słusznym rozwiązaniem dla nas będzie ciemna muszka. Jeśli jednak wybierzemy klasyczny garnitur ślubny, to zależnie od naszych preferencji – albo krawat męski, albo mucha. Aby ułatwić dokonanie wyboru, powinniśmy zastanowić się, czy muszka pasuje do nas bardziej? Czy chcemy się wyjątkowo wyróżniać? Jest to bowiem dodatek do garnituru ślubnego, który bez wątpienia sprawi, że będziemy bardziej widoczni. Nie powinno nam to jednak szczególnie przeszkadzać, wręcz przeciwnie – Pan Młody powinien wyróżniać się na tle gości.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru muchy lub krawata?

Jeśli postanowiliśmy, że elementem rozpoznawczym w naszym stroju Pana Młodego będzie właśnie wiązana mucha, to właściwie już mamy pewność zwrócenia na siebie uwagi. Możemy natomiast pójść o krok dalej i jeszcze bardziej podbić jej wyjątkowość, wybierając wyszukany kolor. W ten sposób dodamy całej stylizacji energii. Jest to zdecydowanie opcja dla Panów Młodych o dosyć wyróżniających się osobowościach i charakterach.

Dla osób, które z natury są ciche i raczej nie lubią wychodzić przed szereg, polecany jest krawat ślubny. Dlaczego? Ponieważ jest to powszechniejszy dodatek nie tylko do garnituru ślubnego, ale garniturów w ogóle. Oczywiście jeśli na własnym ślubie jako Panowie Młodzi chcemy się wyróżnić za pomocą krawatu, to mam taką możliwość. Jak? Wystarczy postawić na elegancki materiał i oryginalny kolor. Najlepszym wyborem dla Pana Młodego będzie krawat jedwabny. Natomiast jeśli chodzi o wyróżniające się kolory, to możemy zdecydować się na każdy, mając na uwadze jego dopasowanie do całego garnituru ślubnego, ale i do swojej urody. Czasami bardziej wyróżni nas krawat w kolorze białym, niż krzykliwym.

  1. Szelki na ślub – kiedy je wybrać?

Dodatkiem dla Pana Młodego, który w szczególności w ostatnim czasie stał się niezwykle modny, są szelki dobrane do garnituru ślubnego. W stylizacjach klasycznych, w których decydujemy się na smoking czy garnitur w kolorze midnight blue, powinniśmy wybrać jedwabną wersję szelek. Pamiętajmy, że w przypadku smokingu ślubnego, szelki są niemal niezbędne. Do tego typu klasycznej męskiej stylizacji ślubnej nie zakładamy bowiem paska.

Szelki jako dodatek do ślubnych stylizacji boho

Szelki na ślub są szczególnie pożądane przy garniturach ślubnych w stylu boho i rustykalnym. Dlaczego? Ponieważ pasują idealnie do charakteru wesela oraz wyróżniają Pana Młodego na tle gości. Tutaj jednak mamy do czynienia z dużo mniej formalnym charakterem całej stylizacji. Pozwala nam to na poziomie szelek rozważyć więcej możliwości kolorystycznych jak i szeroką gamę wzorów. Szczególną popularnością cieszą się szelki w kolorach ziemi.

  1. Pasek do garnituru

O ile nie zdecydujemy się na szelki, to będziemy potrzebowali paska, którego kolor powinien być dopasowany do koloru butów zgodnie z klasyczną zasadą głoszącą, że wszystkie elementy skórzane w stylizacji eleganckiego mężczyzny powinny być w tym samym kolorze (dotyczy to również koloru paska w zegarku). Klasyczna, prosta klamra również będzie najmilej widzianym wykończeniem, ponieważ klucz do elegancji tkwi w prostocie.

  1. Poszetka ślubna czy kwiatek?

Pytanie to zostało zadane poniekąd specjalnie, ponieważ zastanawia się nad nim wiele osób, a odpowiedź brzmi: oczywiście jedno i drugie! Powinniśmy rozróżniać kwiatek wkładany do dziurki bądź też rozcięcia w klapie marynarki zwanej butonierką od poszetki ślubnej, którą wsadzamy do brustaszy, czyli kieszonki piersiowej w marynarce. Biała poszetka powinna znajdować się w tej kieszonce zawsze, niezależnie od tego czy decydujemy się na kwiatek w butonierce, albo czy w ogóle posiadamy niezaszytą dziurkę na kwiatek. W wielu przypadkach bowiem możemy spotkać się właśnie z takim „zablokowaniem” naszej butonierki. Jedno jest jednak pewne: zarówno biała poszetka, jak i kwiatek w butonierce, w dużym stopniu wyróżniają Pana Młodego na tle gości.

  1. Spinki do mankietów

Ten dodatek do garnituru ślubnego jest kolejnym sposobem na wyróżnienie ubioru Pana Młodego na tle gości weselnych. Powinniśmy zdecydować się na niego wtedy gdy na ślub ubieramy elegancką koszulę męską z francuskimi mankietami. W takim wypadku mankiet posiada specjalne dziurki na spinki oraz odpowiednio wystaje spoza rękawa. Dzięki temu nasze spinki do mankietów są odpowiednio eksponowane jako element męskiej biżuterii. Taka stylizacja pasuje przede wszystkim do klasycznych i eleganckich motywów wesel. Spinki świetnie sprawdzą się także na weselach glamour.

  1. Kamizelka do garnituru ślubnego

Niezależnie od tego, jaki motyw wesela wybierzemy, kamizelka do garnituru ślubnego, zawsze będzie świetnym dodatkiem do całego stroju, który podkreśli rangę uroczystości oraz wyróżni Pana Młodego. Jeśli chcielibyśmy zdecydować się na dosyć stonowane rozwiązanie, to być może warto rozważyć wybór garnituru trzyczęściowego. Składa się on z marynarki, spodni i kamizelki ślubnej stworzonych z tej samej tkaniny. Nie mniej zdecydowanie większą popularnością cieszą się zestawy koordynowane, w których łączy się kamizelkę wykonaną z innej tkaniny niż garnitur.

Jeśli wybraliśmy klasyczny granatowy garnitur ślubny, to mamy spore pole do popisu w kontekście koloru samej kamizelki – wiele kolorów świetnie komponuje się z granatem. Możemy także postawić na połączenie granatowego garnituru i kamizelki w kratę. Jeśli natomiast chcemy zdecydować się na ten właśnie dodatek jako element stylizacji ślubnej boho lub rustykalnej, to warto zastanowić się nad kolorami takimi jak bordo, butelkowa zieleń czy beże i brązy. Możemy spokojnie połączyć je z garniturem ślubnym w szarym czy beżowym kolorze.

  1. Skarpetki do garnituru ślubnego

Ten z pozoru nieznaczący dodatek potrafi być prawdziwym utrapieniem, o czym przekonał się m.in. książę Harry. Skarpetki powinniśmy wybrać przede wszystkim w taki sposób, aby kolorystycznie były one dopasowane do tkaniny zasadniczej naszego garnituru lub do butów ślubnych. Kolorowe, kontrastowe skarpetki będą mocno odciągać uwagę od całości stylizacji, zamiast tworzyć jednolitą, spójną całość.

  1. Buty do garnituru

Dobrze dobrane buty nie tylko będą nam długo służyć, ale przede wszystkim będą podnosić efekt jakościowy całej stylizacji, tak, jak słabo wykonane i przekombinowane buty będą ten efekt rujnować. Najlepszymi rozwiązaniami dla klasycznych stylizacji ślubnych będą lotniki lub oxfordy. Dla Panów Młodych w stylu boho i rustykalnym paleta możliwych kroi butów poszerza się o monki, bregues, a nawet loafersy.