Zobacz co oferujemy
możliwość odstąpienia od umowy do 14 dni bezpłatna dostawa od 300 zł bezpieczne płatności Tpay 20 zł na pierwsze zakupy szybka dostawa Trusted shops

Wiązania krawatów - przegląd

Krawat męski towarzyszy mężczyźnie często już od młodych lat. Wiązanie krawata stało się też tradycją przekazywaną z ojca na syna. Z upływem czasu, krawat staje się częścią eleganckiej garderoby, a nawet codziennym dodatkiem, który urozmaica stylizacje w biznesowym życiu. Przedstawiamy najpopularniejsze sposoby wiązania krawata - dla odświeżenia wiedzy lub urozmaicenia dotychczasowych, wypróbowanych już węzłów.

 

Jak zawiązać jedwabny krawat?

Istnieje ponad 20 sposobów na wiązania krawata. Dziś będziemy skupiać się wyłącznie na najpopularniejszych, które przydają się w wielu sytuacjach. Na początek przedstawiamy kilka porad, które powinny pomóc w dalszych zmaganiach z krawatem:

  1. O trwałości węzła decyduje jego pierwsze wiązanie - należy je wtedy mocno przytrzymać.
  2. Kolejne etapy wiązania mogą być luźniejsze - dopiero ostatnie wiązanie należy zacisnąć mocniej.
  3. Podczas podciągania węzła do kołnierzyka koszuli, należy chwycić jedną ręką wąski koniec krawata, a drugą ostrożnie przesuwać węzeł ku górze. Oba końce krawata powinny znajdować się na tej samej wysokości.
  4. Przed zaciśnięciem węzła, wszystkie guziki koszuli powinny być zapięte.
  5. Prawidłowo zawiązany krawat powinien przykrywać zapięcie kołnierzyka.

Spokojnie, wiązanie krawatu jest dużo prostsze, niż może się to wydawać na początku. Należy pamiętać, aby krawat był dopasowany do mężczyzny pod względem sylwetki - wzrostu, budowy ciała, długości szyi oraz kształtu twarzy. Wszystko po to, aby zachować odpowiednie proporcje ubioru. Krawat musi również być dostosowany do kształtu kołnierzyka oraz szerokości klap marynarki. Warto również wziąć pod uwagę rodzaj krawata, czy jest to krawat z grenadyny, krawat z dzianiny - knit czy klasyczny z jedwabiu bądź wełny.

 

Wiązanie krawata - to prostsze niż myślisz

Przedstawiamy najpopularniejsze wiązania, które można spotkać wśród polityków, menedżerów czy prezenterów telewizyjnych.

 

Wiązanie półwindsor

- jest to węzeł, który cieszy się największą popularnością wśród mężczyzn. Dlaczego? Jest względnie symetryczny, uniwersalny, łatwy do wiązania, a także pasuje do praktycznie każdego fasonu kołnierzyka. Węzeł najlepiej jest wykonać za pomocą krawata z cienkiego materiału o średniej szerokości. Ten typ wiązania pasuje mężczyznom o długiej szyi i mocno zarysowanym, prostokątnym podbródku. Wiązanie półwindsor pasuje na świąteczne okazje, a także na co dzień do pracy lub na uczelnię.

Schemat wiązania krawata Półwindsor

Wiązanie windsor

- ten typ wiązania przeznaczony jest na wyjątkowe okazje. Jego nazwa pochodzi od księcia Windsor, który, choć nie był jego twórcą, mocno go spopularyzował. Jest to gruby węzeł, który swoją objętością lekko podnosi końcówki kołnierzyka. Dlatego najlepiej będzie wykonywać ten węzeł na koszuli z kołnierzykiem o szeroko rozstawionych rogach, np. kołnierzyku włoskim. Pod względem technicznym, jest trudniejszy od półwindsora, choć tak samo popularny wśród mężczyzn. Najlepiej węzeł wykonać za pomocą wąskiego krawata z cienkiego materiału. Wiązanie windsor najbardziej pasuje do owalnej twarzy, szczupłej szyi i mocnego podbródka. Węzeł ten pasuje do oficjalnych uroczystości lub spotkań biznesowych.

Schemat wiązania krawata Windsor

Wiązanie four-in-hand

- nazwa tego wiązania pochodzi z potocznego określania go jako “węzeł w czwórkę”. Jest bardzo łatwy do wykonania, choć posiada jedną specyficzną cechę - jest asymetryczny. Dla osób, które uwielbiają perfekcyjny wygląd, może to być jego główna przeszkoda. Jego plusem jest uniwersalność - pasuje na wszelkie okazje. Węzeł ten optycznie wysmukla szyję i ją wydłuża. Do tego wiązania najlepiej użyć grubych i mięsistych krawatów.

Schemat wiązania krawata Four-in-hand

Jakie są inne sposoby wiązania krawata?

Wiązanie księcia Alberta

- to lekko asymetryczny węzeł, który jest również określany jako “podwójny”. Cechą charakterystyczną jest klasyczna “łezka” powstająca zaraz pod węzłem, a także trwałość wiązania. Węzeł ten najlepiej jest wykonać z krawatów dłuższych i cieńszych niż standardowe, szczególnie wśród niższych mężczyzn.

Schemat wiązania krawata Księcia Alberta

Wiązanie Kelvin

- wiązanie to, jest alternatywą dla wcześniej opisanego four-in-hand. Nazwa węzła pochodzi od brytyjskiego uczonego z XIX wieku. Lord Kelvin był fizykiem i matematykiem, który opracowywał teorię o węzłach na podobieństwo atomów. Trzeba przyznać, że wiązanie to, jest dość ekstrawaganckie i tak naprawdę, stanowi rozszerzenie węzła orientalnego. Nadaje się do małych kołnierzyków i najlepiej, aby był wykonany z cienkiego lub średnio-grubego krawata.

Schemat wiązania krawata Kelvin