Mucha czy krawat na ślub? Jak je dobrać do stylizacji Pana Młodego? PORADNIK
Mucha męska lub krawat, to niezbędne dodatki do garnituru ślubnego. Każdy Pan Młody chce wyglądać wyjątkowo elegancko i szykownie w dniu swojego ślubu. Nic więc dziwnego, że zadaje sobie pytanie, czy lepiej będzie prezentowała się stylizacja z krawatem ślubnym, czy muszką. Wszystko oczywiście zależy od całego ubioru Pana Młodego. Aby wiec mógł on w pełni usatysfakcjonowany ze swojego stroju, stanąć przed swoją wybranką i wypowiedzieć przysięgę małżeńską, powinien najpierw zapoznać się z tymi kilkoma poradami.
Krawat ślubny… a może jednak muszka?
Niemal każdy Pan Młody stanął przed tym dylematem; muszka czy krawat na ślub? Niektórym Panom może wydawać się, że mucha męska niekoniecznie pasuje do garnituru ślubnego. Wynika to często z przyzwyczajenia do widoku krawata ślubnego, który jest zdecydowanie bardziej popularny.
Nie mniej, warto wiedzieć, że zarówno mucha, jak i krawat są jak najbardziej dozwolone w stylizacji Pan Młodego. W niektórych sytuacjach to muszka jest wręcz jedynym słusznym rozwiązaniem w całej stylizacji. Oczywiście mowa o smokingu ślubnym, który ma prawo wyglądać dobrze tylko i wyłącznie w towarzystwie czarnej muszki (lub w innym ciemnym kolorze).
Muszka czy krawat na ślub – jak wybrać?
Jeśli nasz motyw wesela jest w stylu glamour i myślimy nad smokingiem, albo już wiemy, że się na niego zdecydujemy, to odpowiedź jest prosta: należy wybrać muszkę męską. Jeśli jednak jako Panowie Młodzi, decydujemy się na garnitur ślubny, to wiele zależy od naszych osobistych preferencji i od tego co nam się podoba. Czynniki te z kolei są ściśle powiązane z naszym typem osobowości i charakterem.
Panowie Młodzi, którzy nie lubią szczególnie się wyróżniać, najpewniej sięgną po krawat ślubny. Pamiętajmy, że tego typu męski dodatek może nam z powodzeniem posłużyć również podczas innych okazji niż ślub. Często wolimy takie rozwiązanie, bo wiemy jak wiązać krawat, z czym go nosić i generalnie wolimy wybrać, to co już znamy.
Sprawdź także: Wiązania krawatów - przegląd
Mucha ślubna natomiast to wybór, na który skłonne będą się zdecydować osoby, które lubią się wyróżniać. To dlatego, że na ślubach zdecydowanie częściej możemy spotkać się z krawatami. Ponadto, muszka w ciekawym, energetyzująym kolorze jest w stanie znacząco wpłynąć na całą męską stylizację ślubną, która stanie się tym samym niezwykle ciekawa i rzucająca w oczy.
Jak dobrać krawat ślubny do garnituru?
Krawat ślubny dobieramy do garnituru, mając na uwadze jego kolor, wzór oraz tkaninę. Wybór zależy od tego jak chcemy, aby wyglądała cała stylizacja Pana Młodego, która z kolei najczęściej dopasowany jest do motywu przewodniego wesela.
Krawat ślubny do garnituru w klasycznym stylu
Pan Młody w garniturze z krawatem ślubnym, to klasa sama w sobie. Jest to dosyć bezpieczne rozwiązanie, na które decyduje się wielu Panów. Oczywiście mowa tu o typowych eleganckich i klasycznych ślubach. W takim wypadku wybieramy garnitury o prostym kroju w towarzystwie równie prostych krawatów. Dlaczego?
Po pierwsze klasyczne jednorzędowe garnitury świetnie współgrają z większością sylwetek. Jest to zatem rozwiązanie nie tylko powszechne, ale i bezpieczne. Po drugie ślub jest okazją elegancką a elegancja to prostota. Zatem w takim przypadku idealnie sprawdzi się zarówno prosty garnitur, jak i gładki, elegancki krawat ślubny. Najpopularniejsze rozwiązania w tym wypadku to:
- Krawat granatowy,
- Krawat szary,
- Krawat ecrue,
- Krawat błękitny.
Jaki krawat do granatowego garnituru ślubnego?
W klasycznych stylizacjach, w których pierwsze skrzypce gra granatowy garnitur ślubny świetnie sprawdzą się krawaty w tym samym, granatowym kolorze. Biała bądź kremowa elegancka koszula ślubna sprawi, że nie zginie on na jej tle. Mimo że podkreślaliśmy, iż najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku będzie prostota, czyli gładki krawat, to nie oznacza wcale, że jakiekolwiek wzory są zakazane. W przypadku klasycznych męskich stylizacji ślubnych najlepiej będzie postawić na krawat z delikatnymi akcentami takimi jak groszki w podstawowych kolorach – czarnym, białym, błękitnym lub szarym.
Jaki krawat do niebieskiego garnituru ślubnego?
Niebieski garnitur do ślubu jest nieco mniej formalny niż garnitur granatowy. Nie powinniśmy łączyć go z krawatami w ciemnych kolorach. Takim sposobem możemy łatwo przytłoczyć całą stylizację. Krawat ślubny w tym przypadku powinien być odpowiednio jaśniejszy, tak aby zachować całościowy balans. Jeśli styl naszego wesela sam w sobie jest luźniejszy, niż formalny, to możemy tutaj pobawić się wzorami i kolorami krawata.
Krawat ślubny a mniej formalna stylizacja Pana Młodego
Na ślubach odbiegających klimatem od tego klasycznego, czyli np. w stylu boho czy rustykalnym spotkać się możemy również z bardziej „odważnym” ubiorem Pana Młodego. W takich stylizacjach królują wtedy m.in.:
- Krawaty bordowe,
- Krawaty w kolorze butelkowej zieleni,
- Krawaty brązowe.
Ponadto możemy sobie w takiej sytuacji pozwolić na więcej luzu i odrobinę tzw. stylistycznego szaleństwa bawiąc się nie tylko kolorem, ale i wzorem. Krawaty w stylizacjach boho i rustykalnych mogą zostać dopasowane do równie ciekawego pod względem koloru garnituru na ślub albo stanowić rzucający się w oczy element całej stylizacji. Dodatki dla Pana Młodego, zazwyczaj dopasowuje się do reszty stroju, a nie na odwrót. Dlatego warto znać zasady kolorystycznego ich doboru.
Jaki krawat do garnituru w kratę?
Krata to wzór, który jest dosyć popularny w stylizacjach ślubnych w sielskim stylu, ale nie tylko. Do garnituru w kratę możemy dopasować odpowiedni krawat ślubny, obierając jedną z trzech dróg:
- Wybór klasycznego, prostego krawata w bazowych kolorach,
- Wybór krawata ślubnego w kolorze zbliżonym do koloru podstawy tkaniny. W takim przypadku pełni on funkcję uzupełniającą (np. w przypadku granatowego garnituru w beżową kratę, wybieramy granatowy krawat),
- Wybór krawata w kolorze zbliżonym do koloru kraty. Takie rozwiązanie kolorystyczne podkreśli i jeszcze bardziej wyeksponuje kratę, szczególnie gdy nie jest ona mocno kontrastująca.
Jak dobrać muchę do garnituru ślubnego?
Jeśli chodzi o aspekt kolorystyczny muchy ślubnej, to powinniśmy trzymać się rad dotyczących krawatów opisanych powyżej. Jednocześnie nie możemy zapomnieć o tym, że w przypadku smokingu kolor muszki męskiej, zawsze powinien być czarny.
Nie mniej, warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt, dotyczący tego jak odpowiednio dobrać muszkę do garnituru. Mianowicie chodzi o jej kształt. Ma on w tym przypadku dosyć duże znaczenie. Jeśli zdecydujemy się na zbyt małą muchę, to sprawimy, że zginie ona w stylizacji i będzie mogła wyglądać wręcz dziecinnie. Jeśli niefortunnie dobierzmy do garnituru ślubnego zbyt szeroką muszkę, to nasza stylizacja będzie wydawała się komiczna (może nawet kojarzyć się z klaunem!).
Dlaczego mucha wiązana na ślub?
Nie wypada, aby podczas tak eleganckiej i szczególnej okazji, jaką jest ślub zdecydować się na muszkę na gumce. Tak samo, jak nie zdecydowalibyśmy się w takim dniu na już gotowy krawat, tak i nie jest to dobrym pomysłem w przypadku muchy męskiej. "Gotowiec" wygląda zdecydowanie mniej okazale i elegancko, niż wiązana wersja. Mucha wiązana to nie tylko gwarancja uzyskania efektu „wow”, to również ogromna satysfakcja z samodzielnego zawiązania.