Jak Cię widzą tak Cię piszą
Podstawowymi elementami garderoby, budującymi profesjonalny, godny zaufania wizerunek są garnitur, koszula, buty i dodatki. W zależności od okazji należy dobierać stosowny zestaw tych składników: garnitur codzienny, koordynowany, wizytowy lub sportowy oraz odpowiednie do tego koszulę, buty, krawat, poszetkę (chusteczkę wkładaną do kieszonki piersiowej marynarki), pasek.
W szafie eleganckiego mężczyzny powinny znaleźć się garnitury codzienne w stonowanych kolorach i bez narzucających się wzorów. Dobrze jest każdego dnia wyglądać trochę inaczej, jednocześnie cały czas zachowując swój styl. Są ku temu dwa powody. Po pierwsze, współpracownicy i klienci powinni widzieć, że mamy więcej niż jeden zestaw garnituru i koszuli. Po drugie,garderoba zawsze musi być świeża, a po całym dniu pracy zostają na niej naturalne zagniecenia. W dobrej jakości garniturze wystarczy jeden dzień, aby te zagniecenia zniknęły. Warto mieć co najmniej 2–3 garnitury do pracy, a idealnie nawet 5–8. Cztery garnitury z tkanin uniwersalnych i dwa garnitury z tkanin na lato, np. z wełny z moherem w trochę jaśniejszym kolorze, dwa z tkanin na zimę z cięższej wełny 320–400 g i z lekkiej szarej flaneli. Wszystkie mogą mieć ten sam fason (marynarki jednorzędowe, zapinane na dwa guziki, z klapami w dół). Dobrze, żeby różniły się kolorem, odcieniem lub splotem tkaniny. Podstawowe kolory garniturów, które powinny znaleźć się w szafie eleganckiego mężczyzny to:
- grafitowy,
- średni szary,
- granatowy,
- a dopiero później: jaśniejszy szary, niebieski, czarny.
Przede wszystkim budujmy garderobę z tkanin gładkich, a dopiero później w prążki. Pozwoli to tworzyć zestawy koordynowane (czyli inny kolor marynarki i spodni) na mniej formalne okazje, np. klasyczne połączenie granatowej gładkiej marynarki ze średnio szarymi spodniami. Przy tworzeniu takich zestawów ważne jest, aby kolory marynarki i spodni zdecydowanie się różniły, tak aby było widać, że to świadomy wybór. Jeśli lubimy jeden kolor (np. szary), warto mieć garnitury z różnych rodzajów splotów, jak np. twill, sharkskin, nailhead. Na oficjalne, zazwyczaj wieczorne, spotkania konieczny jest garnitur wizytowy: czarny lub w kolorze midnight blue – bardzo ciemny granat. Fason może być zbliżony do codziennego, choć tu lepiej sprawdza się fason z klapami do góry (w szpic). Można również rozważyć garnitur dwurzędowy, bardziej formalny niż jednorzędowy. Wybierając garnitur dwurzędowy (obecnie coraz modniejszy), trzeba pamiętać, żeby był dopasowany do ciała i troszkę krótszy, nadający lekkości. Na spotkania w luźniejszej atmosferze (np. w weekend) warto zaopatrzyć się w marynarkę sportową. Może ona być zarówno gładka, jak i w kratę, wybór należy dostosować do swojej sylwetki. Ciekawym rozwiązaniem w marynarkach sportowych są nakładane kieszenie.
Mężczyzna zawsze wygląda elegancko w śnieżnobiałej koszuli z mankietami na spinki. Biała koszula pasuje praktycznie do każdego zestawu. Warto mieć koszule z mankietami i na spinki, i na guziki, a na weekend – z kontrastowymi elementami, np. wewnątrz stójki i mankietów lub kolorowymi dziurkami od guzików. Koszule powinny być uszyte z dobrej bawełny. Jeśli ma być dopasowana, wybieramy domieszkę bawełny z odrobiną elastanu. Najlepsze są koszule gładkie lub w taki wzór, który nie rozprasza wzroku. Zdarza się, że koszula ładnie wygląda, ale podczas spotkania odciąga uwagę słuchacza. Tego przecież chcemy uniknąć.
Czarny jest podstawowym kolorem pasków i butów. Najbardziej eleganckim modelem butów są oksfordy (z przyszwą w środku), a bardziej codzienne buty typu derby z przyszwą na zewnątrz. Mniej oficjalnym kolorem jest brąz. Bardzo dobrze łączy się on ze średnimi i jasnymi szarościami oraz jaśniejszymi odcieniami granatu. Pamiętajmy, że jest to kolor dzienny, którego nie należy wybierać na spotkania wieczorowe.