Zobacz co oferujemy
możliwość odstąpienia od umowy do 14 dni bezpłatna dostawa od 200 zł bezpieczne płatności Tpay 20 zł na pierwsze zakupy szybka dostawa Trusted shops

Jak wiązać szalik męski? 9 modnych i wygodnych wiązań!

Jak wiązać szalik męski, żeby wyglądać modnie i czuć się wygodnie? Chyba każdy z nas miał do czynienia z tym problemem. Wiele osób, które chcą pogodzić elegancki wygląd z ochroną przed zimnem, zastanawia się, jakie są sposoby wiązania szali i jaki węzeł byłby najodpowiedniejszy. Propozycje przedstawiamy na przykładzie wysokiej jakości eleganckiego szala męskiego wykonanego z 100% wełny. 

Wiązanie szala męskiego – rodzaje wiązań

To, na jakie wiązanie szalika męskiego się zdecydujemy, będzie miało znaczenie dla:

  • Efektu wizualnego naszej stylizacji,
  • Naszej wygody.

Niektóre wiązania są bardziej eleganckie a inne mniej. Jedne sprawdzą się świetnie w formalnych stylizacjach a inne w tych smart casualowych i casualowych.

Podstawowym zadaniem szala jest oczywiście zapewnienie ciepła osobie, która go nosi. Wiązanie szala powinniśmy dopasować zatem nie tylko do stroju, ale i do warunków pogodowych. Nawet najpiękniejszy elegancki szal nie będzie prezentował się odpowiednio gdy nie dostosujemy jego wiązania do pogody. Możemy wyróżnić następujące wiązania szalików męskich:

  1. Na pojedynczą pętle,
  2. Na podwójną pętle,
  3. Węzeł paryski,
  4. Four in hand
  5. Zarzucony na raz,
  6. Zarzucony na dwa razy,
  7. Formalny – bez wiązania „The Drape”
  8. Odwrócony węzeł formalny „Reverse Drape”
  9. Węzeł z zakładką „Reverse Drape Tuck”

Jak wiązać szalik męski na pojedynczą i podwójną pętle?

Pojedyncza pętla to wiązanie szala, które prezentuje się wyjątkowo elegancko i estetycznie. Wiązanie to sprawia, że szal przylega do szyi na tyle, aby móc ją chronić przed chłodnym wczesnojesiennym wiatrem.

Wiązanie zaczynamy od:

  1. Założenia szala na szyję.
  2. Przeciągamy szal tak, aby z jednej strony był dłuższy.
  3. Następnie łapiemy dłuższą część szala, krzyżujemy ją z krótszą,
  4. Przekładamy dłuższą część pod krótszą i wyciągamy przy samej szyi.

 

Otrzymujemy węzeł pojedynczy, który wystarczy zacisnąć i odpowiednio ułożyć. Szal zawiązany w ten sposób możemy nosić wyciągnięty lub schować wiszące części pod płaszcz.

Wiązanie szalika męskiego

Podwójna pętla natomiast polega na tym, że zanim zawiążemy nasz elegancki szal, najpierw musimy go owinąć wokół szyi. Jest to propozycja na szczególnie zimne dni. Może skuteczniej nas ochronić przed mrozem oraz stanowić ciekawe uzupełnienie stylizacji z eleganckim płaszczem. Zaczynamy więc od założenia szala i pociągnięcia jednej jego strony, w celu stworzenia dłuższej części. Chwytamy następnie za nią i raz owijamy wokół szyi. Następnie otrzymujemy z przodu dwie części szala, które zawiązujemy dokładnie tak samo jak w przypadku węzła pojedynczego.

Wiązanie szala na węzeł paryski

Węzeł paryski jest niezwykle popularny ze względu na swoją elegancję i formalność oraz… praktyczność. Aby zawiązać szal męski w ten sposób, należy:

  1. Złożyć szal na pół i założyć go na szyję,
  2. Z jednej jego strony mamy dwie końcówki szala. Przekładamy je przez dziurkę powstałą ze złożenia szala na pół.
  3. Następnie zaciskamy szalik i układamy go odpowiednio.

Ta propozycja sprawdzi się świetnie w chłodne dni, gdy wyjątkowo zależy nam na ochronie szyi przed wiatrem. Węzeł ten możemy poluźnić lub mocniej ścisnąć, zależnie od potrzeb.

wiązanie szala

 

Jak zawiązać szal techniką four in hand

Four in hand to wiązanie, które sprawia, że na naszej szyi dzieje się coś więcej. Nie należy do najłatwiejszych, ale jest w stanie urozmaicić wiele smart casualowych looków. Aby jednak je poprawnie wykonać, powinniśmy wyposażyć się w stosunkowo długi szal. Zawiązanie szala męskiego w ten sposób zaczynamy od:

  1. Założenia szala na pół, dokładnie tak jak w przypadku węzła paryskiego.
  2. Tak jak w węźle paryskim, przekładamy zwisający koniec szala przez dziurkę powstałą z jego złożenia. Przekładamy jednak tylko jedną końcówkę.
  3. Łapiemy za dziurkę i skręcamy ją,
  4. Przekładamy przez dziurkę drugą końcówkę szala.
  5. Zaciskamy węzeł.

jak wiązać szal męski

 

Jak zakładać szal męski zarzucony na raz i dwa?

Szale zarzucone na raz lub na dwa razy prezentują się znacznie mniej elegancko i formalnie niż powyższe wiązania. Dają efekt artystycznego nieładu. Są niezwykle modne i warto je stosować w stylizacjach smart casualowych i casualowych. Aby osiągnąć poniższy efekt, wystarczy:

  1. Założyć szalik i pociągnąć jego jeden koniec, aby stał się dłuższy,
  2. Dłuższą końcówkę zarzucić raz do tyłu i owinąć wokół szyi.

Jak zawiązać szalik męski

Takie wiązanie zapewnia nam minimalną ochronę przed wiatrem i zimnem. Zdecydowanie cieplej będzie nam, jeśli zdecydujemy się założyć szal męski na dwa razy. W takim wypadku:

  1. Zakładamy szal i pociągamy jego jeden z końców, aby stał się bardzo długi. Dłuższy niż w przypadku zarzucenia na raz.
  2. Powstałą długą końcówkę szala zarzucamy do tyłu i owijamy wokół szyi jak w poprzednim wiązaniu, a następnie robimy to po raz kolejny.

 

Wiązanie to jest odpowiednie na bardzo zimne dni. Możemy z niego korzystać również wtedy gdy stawiamy na niezobowiązującą stylizację.

Wiązania szalika męskiego

Jak zakładać szal męski w sposób formalny?

Formalny sposób noszenia szala po angielsku nazywany jest „the drape”. Tutaj nie mamy tak naprawdę do czynienia z żadnym wiązaniem. Po prostu schludnie złożony szalik zakładamy na szyję. Pozostawiamy w ten sposób zwisające obydwa jego końce. Najczęściej sposób ten wybierany jest w stylizacjach formalnych. Zapewniamy sobie dzięki niemu dodatkową warstwę ciepła, ale nie zakrywamy krawata ani muszki.

Wełniany szal męski

Szal założony w sposób „the drape” możemy pozostawić zwisający luźno na płaszczu lub włożyć go pod. Jeśli zrobi się wyjątkowo chłodno, możemy delikatnie przysunąć do siebie obydwie części szala.

Odwrócony luźny węzeł „reverse drape”

Jeden z łatwiejszych sposobów na noszenie szalika, który nie tylko zapewnia nam dosyć sporą ochronę przed zimnem, ale i prezentuje się niezwykle ciekawie. Może nawet wysmuklić sylwetkę, szczególnie w połączeniu z płaszczem. Aby osiągnąć poniższy efekt wystarczy:

  1. Założyć szalik na szyję,
  2. Przerzucić jedną i drugą końcówkę do tyłu na plecy.

jak wiązać szal do płaszcza

 

Węzeł „Reverse Drape Tuck”

Wiązanie szala w tym stylu przedstawia się następująco:

  1. Zarzucamy szal na szyję,
  2. Dłuższą część szala owijamy wokół szyi,
  3. Zwisające luźno dwie części szala wkładamy do środka

 

Jak nosić szalik męski

 

Wiązanie szala zależnie od rodzaju odzieży

Jeśli decydujemy się na formalny strój z eleganckim płaszczem męskim to jeśli tylko pogoda na to pozwala, warto postawić na formalny sposób zakładania szala „the drape”, dzięki któremu nasz krawat lub mucha będą wyraźnie widoczne.

Inne ciekawe sposoby wiązania szalika do płaszcza męskiego to z pewnością odwrócony luźny węzeł. Warto tutaj użyć naprawdę długiego szala, który opuszczony na plecach, dodatkowo optycznie wydłuża sylwetkę. Do płaszcza zdecydowanie będzie pasował także węzeł paryski. Nie mniej, sprawdzi się on również w przypadku kurtki.

Jeśli nasz outfit jest typowo casualowy lub sportowy, to warto wykorzystać wiązanie polegające na zarzuceniu na szyję szala męskiego na raz lub na dwa. Jest to niezobowiązujący sposób, który świetnie się prezentuje.