Z jakich materiałów szyje się krawaty?
Krawat znany jest od czasów przed naszą erą. Według badaczy już chińscy żołnierze i rzymskie armie nosiły chusty przypominające dzisiejszą, elegancką ozdobę. Przez kolejne lata krawat ewoluował na dworach w Anglii i Francji. To właśnie na dworze króla Francji, Ludwika XIV krawat stał się popularnym dodatkiem do męskiego ubioru. Sama nazwa “krawat” (cravat) wywodzi się od Chorwatów, a dokładniej od chorwackich najemników, którzy walczyli jako najemnicy w wojnie trzydziestoletniej. Średniowieczny, francuski pisarz Eustache Deschamps użył wyrażenia “faites restraindre sa cravate”, który oznaczał “zaciągnij mu mocniej krawat”. W latach 50. i 60. XX wieku krawat był dopełnieniem każdego eleganckiego stroju wyjściowego. Do obecnego wyglądu krawat przeszedł wiele, jego szerokość przez stulecia wahała się od 5 cm do 13 cm. Obecnie ma on szerokość od 7 cm do 9 cm, które są uważane za optymalne.
Niezmienny jednak został materiał, z jakiego był wykonywany od czasów chińskiego cesarza, aż do dziś - jedwab. W 1926 roku krawat uzyskał większą elastyczność dzięki ukośnym cięciom. Zmiany wprowadził Jesse Langsdorf. Zaproponował również, aby krawat składał się z trzech kawałków materiału, a nie jednego. Dzięki temu krawat zyska na sprężystości i łatwiej będzie tworzyć z niego węzły. W ten oto sposób powstał krawat, znany obecnie.
Z jakich materiałów szyje się krawaty?
Obecne krawaty kojarzą się wyłącznie z oficjalnymi wydarzeniami jak ślub, spotkanie biznesowe czy zdawanie egzaminów. Choć krawat doskonale komponuje się z eleganckimi garniturami, pasuje również do stylizacji casualowych i smart casualowych. W zależności od ubioru, dobierane są inne rodzaje krawatów, głównie pod kątem materiału.
Na rynku mody męskiej możemy wyróżnić między innymi takie materiały jak:
- jedwab (wykorzystywany obok bawełny i wełny, do produkcji krawatów z dzianiny oraz grenadyny),
- bawełna,
- wełna,
- len,
- kaszmir,
- mieszanki z naturalnych materiałów.
Każdy materiał posiada charakterystyczny splot włókien, który determinuje jego jakość i formalność. Wybór wzoru krawata pozostaje kwestią indywidualną. Najpopularniejsze są krawaty gładkie, które są wybierane przez osoby doceniające siłę minimalizmu. Im bardziej gładki krawat, tym wyższy jest jego stopień formalności. Wyjątkiem jest krawat granatowy w białe kropki, który jest podstawą stylizacji biznesowej. Im mniej formalny krawat, tym wyraźniejsza jest jego faktura.
Krawaty jedwabne
- jak rozpoznać jedwab użyty do uszycia krawata? Bardzo prosto - charakteryzują się one niebywałą trwałością i łatwością wiązania. Dodatkowo, są odporne na zagniecenia i nie rozciągają się. Krawaty z jedwabiu o gładkim wzorze są najbardziej formalne - pasują do garniturów i marynarek wieczorowych lub biznesowych. Krawaty mają szerokość około 7-8 cm i zakończone są szpicem. Mogą, choć nie muszą posiadać podszewki. Jedwabne krawaty są wdzięcznym materiałem - można z nich wykonywać wszystkie znane węzły.
Krawaty z grenadyny
- czyli z luksusowej odmiany jedwabiu, o bardzo charakterystycznym splocie, który sprawia wrażenie wręcz trójwymiarowej struktury. Krawaty są matowe, lekko chropowate w dotyku. Dostępne są w klasycznych kolorach dla strojów biznesowych i nieformalnych (granacie, butelkowej zieleni oraz bordo), do których są stworzone. Krawaty z grenadyny są estetyczne i miłe dla oka - często porównywane są do krawatów z dzianiny. Nie są jednak popularne jak wśród mężczyzn, pomimo częstej obecności w filmach o Agencie 007, Jamesie Bondzie.
Krawaty wełniane
- krawaty wełniane są doskonałe dla mężczyzn, którzy w przeciwieństwie do jedwabnych odpowiedników, cenią sobie matowe wykończenia detali. Wełniane krawaty są mniej formalne - nadają się do spotkań w ciągu dnia. Jednocześnie, jest to jeden z najbardziej uniwersalnych krawatów. Pasuje zarówno do biznesowych stylizacji, jak i kardiganów w stylu casualowym lub smart casualowym. Krawaty wełniane pasują do kołnierzyków włoskich. Węzeł four-in-hand i grubość materiału będą w nim doskonale wyeksponowane. Należy jednak pamiętać, że grubość krawata z wełny musi być wyważona pod względem gramatury, kiedy zakładana jest również wełniana marynarka.
Krawaty kaszmirowe
- kaszmir to jeden z najdroższych i najbardziej luksusowych materiałów. Produkcja kaszmiru jest mocno ograniczona, a najlepsze jakościowo surowce pochodzą od kóz Hircus z Mongolii i Północnych Chin. Powierzchnia krawata jest niesamowicie delikatna, a sam materiał jest bardzo lekki. Węzły wykonywane z krawatów kaszmirowych wyglądają elegancko i schludnie. Kaszmirowe krawaty można nosić z wełnianymi spodniami, garniturami, lnianymi marynarkami, a także do jeansów.
Krawaty lniane
- naturalne i piękne krawaty z lnu najlepiej wyglądają z nadrukowanymi orientalnymi wzorami. Niestety, ze względu na charakter materiału, są bardzo gniotliwe, pomimo posiadanego wełnianego wypełnienia. Można je zakładać do nieformalnych marynarek z lnu i bawełny. Pasuje również do spodni typu chinos.
Jaka powinna być długość krawata?
Odpowiedni materiał, kolor i wzór to nie wszystko, co można powiedzieć o krawacie. Jego idealny wygląd w stylizacji determinuje również długość, która źle dobrana może zaburzyć całą sylwetkę. Krawat o idealnej długości po zawiązaniu węzła powinien nieznacznie nakładać się na górną część klamry paska od spodni. Dłuższy (sięgający do kieszeni) lub krótszy (kończący się na wysokości pępka) wyglądać będzie nieelegancko.
Wyjątkiem przy krótszych krawatach jest wąski krawat (nazywany potocznie “śledziem”), który zakładany jest na okazje nieformalne, przez osoby młode, a także krawat knit, który przez swój prosty koniec, może znajdować się do 2 cm nad paskiem.
Jakie są rodzaje krawatów?
Wiedząc już, z jakiego materiału szyty jest krawat oraz jaką powinien mieć optymalną szerokość i długość, nadszedł czas na przedstawienie kilku najważniejszych typów krawatów:
Krawat klasyczny - krawat o szerokości 7-9 cm (mierzony w najszerszym miejscu), posiada rozszerzający się ku dołowi materiał, zakończony ścięciami o kształcie trójkąta. Klasyczne krawaty wykonane są z jedwabiu, wełny lub grenadyny. Kolor krawata powinien być inny niż kolor garnituru. Węzeł wykonany z klasycznego krawata powinien współgrać z kołnierzykiem koszuli i szerokością klap marynarki.
Krawat typu śledź - popularny w Polsce w czasach PRL, jak i w reszcie Europy. Lata 50. i 60. to ogromna dominacja krawata typu śledź w stylizacjach, choć nigdy nie został on uznany za element oficjalny i formalny. Obecnie kojarzony z ekstrawaganckim i młodzieżowym stylem. Nie jest polecany profesjonalistom i osobom na wysokich stanowiskach. Śledź polecany jest osobom szczupłym, zakładającym marynarki o wąskich klapach. Ten typ krawata najlepiej jest wiązać węzłem prostym (four-in-hand).
Krawat dziergany - tzw. “knit tie”. Choć jest najniżej w hierarchii formalności, z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród mężczyzn. Dlaczego? Ponieważ doskonale komponuje się ze sportowymi marynarkami, kardiganami i koszulami z miękkim kołnierzykami. Krawat dziergany cechuje się charakterystyczną fakturą materiału - porowaty, nierówny, niegniecący się. Nie posiada podszewki. Występuje w dwóch wariantach: o zakończeniu prostym lub trójkątnym. Do wykonania knitu używa się jedwabiu, wełny, bawełny, lnu, kaszmiru lub mieszanek różnych materiałów. Szerokość krawata to od 5 cm do 7,5 cm. Najlepiej wiązać go w węzeł prosty. Krawaty knit można nosić bez marynarki, w towarzystwie kardiganów lub szortów.
Krawat ścięty - tzw. “flat bottom tie”. Nieformalny i kontrowersyjny model krawata. Może występować jako przedłużenie “śledzia”, a także jest dłuższy niż “knit tie”. Końcówka krawata jest zakończona na prosto, a jego szerokość jest taka sama na całej długości. Noszony niezwykle rzadko przez mężczyzn.